aniedbuje swoje zdrowie i to na tyle, że nie chodzi regularnie do dentysty i dopiero w momencie, kiedy próchnica niejako zżera ich zęby budzą się ze snu nieświadomości i chcą nagle naprawić wszelakie swoje błędy. Niestety nie da się tego zrobić tak szybko. Warto jest sobie uświadomić, że każdy z nas ma inną odporność, dlatego też trzeba wszystkim ludziom chodzić do gabinetu dentystycznego w miarę regularnie. To, że dziś nas nic nie boli nie znaczy, że faktycznie mamy zęby w idealnym stanie!
Nasze zęby to nasz skarb, który może sprawić, że każdy uśmiech będzie czymś wyjątkowym. Korzystając z osiągnięć współczesnej stomatologii możemy naprawdę wiele zdziałać z naszym uzębieniem i nawet jeśli jest ono w marnym stanie, to istnieją szanse na to, że dobry dentysta zrobi takie cuda, które faktycznie przywrócą je do doskonałej kondycji. Pamiętajmy, że współczesna nauka sprawia, że wiele chorób w tym próchnicę można całkowicie wyleczyć. Najlepiej jednak stosować profilaktykę i nie dopuścić do jej powstania! W ten sposób gabinety dentystyczne będziemy odwiedzali rzadziej, ale nadal regularnie, a to wszystko po to, by nasz uśmiech był spektakularny. My sami możemy go sobie zapewnić już dziś umawiając się na wizytę do lekarza dentysty.
Wprowadzanie środka leczniczego do kanału zębowego u dzieci
Dentyści starają się wykonywać u dzieci przede wszystkim leczenie zwykłe, które jest dla nich mniej uciążliwe. Jednak zdarzają się takie sytuacje, że przeprowadzenie leczenia zwykłego nie wystarcza do pełnego wyleczenia zęba. Wówczas dentyści podejmują się wykonania u dzieci leczenia kanałowego. Staje się ono niezbędne w momencie stwierdzenia, że u dziecka wystąpiła głęboka próchnica, która doszła aż do korzenia zębowego. W takiej sytuacji korzeń zębowy musi zostać dokładnie oczyszczony z próchnicy i zatruty odpowiednim środkiem leczniczym, który będzie wprowadzany stopniowo w głąb kanału zębowego. Dzięki temu cały kanał zębowy zostanie dokładnie oczyszczony, a dziecku zostanie założone wypełnienie tymczasowe.
Dentyści starają się do końca o uratowanie zębów swoich najmłodszych pacjentów przed ich wyrwaniem, dlatego często wykonują u dzieci nie tylko leczenie zwykłe, ale też kanałowe. Jednak zdarza się, że jednego z zębów, który został zaatakowany przez głęboką próchnicę nie udaje się uratować, a wówczas trzeba go usunąć po to, żeby nie sprawiał dziecku bólu i nie powodował przenoszenia się próchnicy na inne zęby czy jakiegoś stanu zapalnego powstającego w swoim obrębie. Sam zabieg usuwania zębów u dzieci przeprowadzany jest pod znieczuleniem po to, żeby dziecko mogło spokojnie przejść przez całą procedurę wyrywania zęba. Tylko taka ekstrakcja zęba będzie mogła być bezpieczna, oprócz tego czasami wykonywane jest jeszcze zdjęcie zęba, który ma zostać usunięty.
Wizyta u dentysty – przygotowana
Przygotowania dziecka do pierwszej wizyty u dentysty muszą wiązać się przede wszystkim z odpowiednią rozmową. Warto skupić się na dwóch elementach – zachowaniu dziecka oraz o skutkach wizyty. Mamy tu na myśli przede wszystkim brak lęku i nastrojenie malucha pozytywnie. Zdarza się bardzo często, że dziecko po wizycie u lekarza jest po prostu bardzo zestresowane i pamięta te negatywne emocje aż do końca życia. Przecież są osoby dorosłe, które boją się dentysty. Drugi aspekt to przygotowanie do wizyty – to jest informowanie dziecka, co może, a czego nie może robić u stomatologa. Ma się tam do czynienia z ostrymi przedmiotami, chirurgicznymi elementami, więc przede wszystkim trzeba powiedzieć, żeby dziecko siedziało spokojnie i słuchało poleceń lekarza.
Dziecko u dentysty bardzo często stresuje się przed pierwszą wizytą. Wynika to między innymi z faktu, że jest ono mimowolnie straszone przez dorosłych. Czy boisz się wizyty u dentysty? Idziesz do dentysty – nic Ci nie będzie! Nie bój się, będzie dobrze, dentysta Cię nie skrzywdzi! Dziecko być może w ogóle nie myślałoby, że dentysta może w jakikolwiek sposób mu zaszkodzić. Tymczasem takie pytania budzą ogromny niepokój i w ten sposób stomatolog staje się osobą, wobec którego można mieć jakieś podejrzenia i się go po prostu bać. A tymczasem dziecko z pewnością wyjdzie z gabinetu zadowolone, choć jeśli zabieg był bolesny, to może odczuwać tego skutki.