styczne, takie jak ubytki, a także mogą edukować swoich pacjentów, jak poprawić swoje zdrowie zębów. Stomatolodzy widzą pacjentów z deformacjami lub innymi problemami związanymi ze zdrowiem zębów. Przeprowadzają operację u pacjentów, których widzą, aby skorygować określone problemy dentystyczne.
Dentyści specjalizują się w leczeniu zębów pacjentów. Mogą również dotyczyć innych przypadków zdrowotnych związanych z jamą ustną, takich jak choroba dziąseł. Dentyści pracują głównie w gabinetach lub klinikach dentystycznych. Stomatologia to dziedzina, która cieszy się ogromną popularnością w dzisiejszych czasach.
Dentyści są narażeni na kontakt z chorobami zakaźnymi, dlatego ważne jest, aby pracowali w sterylnym otoczeniu i używali sprzętu ochronnego. Ich praca polega na wstawaniu i zginaniu się podczas leczenia pacjentów. Muszą mieć stopień doktora dentysty i muszą posiadać licencję. Protetyka również jest niesamowicie ważna. Dentysta musi odznaczać się takimi cechami, jak na przykład: doświadczenie oraz profesjonalizm.
Do odtworzenia zębów specjalista protetyk wykorzystuje
Każdy z nas chciałby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem do późnych lat swego życia. Warunkiem posiadania zdrowego uzębienia są regularne wizyty na fotelu dentystycznym.
Zwrot „stomatologia” wywodzi się od greckiego „stoma”, a więc usta i "logia" – nauka. Z kolei zwrot „dentysta” pochodzi od łacińskiego słowa „dens”, które oznacza ząb.
Stomatolog to w pełni wykwalifikowana osoba posiadająca ogromną wiedzę w zakresie leczenia nie tylko zębów, ale również przyzębia, błony śluzowej oraz innych tkanek jamy ustnej.
Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez usług świadczonych przez gabinety stomatologiczne. Obecnie korzystają z nich osoby w zróżnicowanym wieku. Regularne wizyty u stomatologa oraz usuwanie wszelkich ubytków w zębach pozwala zachować zdrowe uzębienie przez długi czas swego życia.
Z kolei dla osób, które zaniedbały swoje zęby z pomocą przychodzi protetyka. Jest to dział stomatologii zajmujący się odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzowych po utracie naturalnych zębów czy też po ich masywnym uszkodzeniu.
Do odtworzenia zębów specjalista protetyk wykorzystuje różnorodne uzupełnienia protetyczne. Mogą one być stałe, czyli takie które nie można usunąć z ust oraz ruchome, a więc dające się wyjąć z ust.
Wśród wielu uzupełnień protetycznych ruchomych można wymienić: protezy akrylowe, szkieletowe, nylonowe oraz acetalowe. Z kolei do uzupełnień stałych zalicza się praktyczne podczas użytkowania korony oraz mosty.
To lekarz jak każdy inny a
Nie lubimy chodzić do lekarzy, być może dlatego, że z reguły nie mamy czasu na to, aby siedzieć w przychodni i czekać na swoją kolej. Dentysta jest tym specjalistą, którego przeważnie odwiedzamy dopiero, kiedy nas bardzo bolą zęby. Niewielu pamięta o tym, że regularne kontrole w poradni stomatologicznej mogą zapobiec wielu poważniejszym chorobom zębów i dziąseł. Jeśli dbamy o swoje zęby każdego dnia, to nie szybko będziemy musieli odwiedzić protetyka. Nikomu bowiem nie spieszy się do zamiany swoich zębów na sztuczną szczękę. Stomatologia nie jest łatwą specjalizacją. Jednak to właśnie dzięki lekarzom stomatologom możemy dbać o swoje zęby. To oni leczą nasze ubytki, usuwają kamień nazębny, edukują odnośnie szczotkowania i dbania o higienę jamy ustnej. Samo szczotkowanie zębów rano i wieczorem nie stanowi wystarczającej ochrony przed próchnicą. Dobrze jest jeszcze płukać jamę ustną odpowiednimi płynami lub też naparami ziołowymi, które usuwają czynniki osłabiające szkliwo zębów. Już od najmłodszych lat trzeba przyzwyczajać dzieci do tego, że dentysty nie należy się bać. To lekarz, jak każdy inny, a jeśli znajdziemy takiego z dobrym podejściem do dzieci, to wizyta kontrolna stanie się przyjemnością.