odontów.
Innym rodzajem usług dentystycznych jest protetyka. Protetycy zajmują się uzupełnianiem ubytków zębowych przy pomocy protezy. Pracują oni głównie z osobami starszymi choć zdarza się, że wykonują swoje usługi również młodzieży i dzieciom. Aby usługi dentystyczne były skuteczne muszą być one wykonywane według ustalonych planów działania.
Na początku wizyty u dentysty przeprowadzany jest przegląd zębów. Pozwala on na ustalenie stanu uzębienia i na podjęcie decyzji co do sposobów ewentualnego leczenia zębów. Dentysta może zlecić także wykonanie u pacjenta zdjęcia rentgenowskiego, które pozwoli na ustalenie czy nie trzeba przeprowadzić leczenia kanałowego.
Po dokonaniu przeglądu zębów rozpoczyna się ich leczenie. Może to być leczenie zwykłe lub kanałowe. Pierwszego rodzaju leczenie zębów wykonywane jest podczas jednej wizyty u dentysty i jest stosunkowo tanie nawet wówczas, gdy przeprowadzane jest prywatnie. Natomiast leczenie kanałowe wymaga dwóch wizyt u dentysty i jest bardziej kosztowne.
Przekłada się to na powstanie schorzeń
Każdemu, kto jest poważnie zaniepokojony brakami w uzębieniu warto zarekomendować wizytę u protetyka. Warto też dowiedzieć się uprzednio na czym polega leczenie protetyczne.
Dentysta protetyk jest specjalistą, do którego nie powinny udawać się jedynie osoby starsze u których postępujące ubytki jamy ustnej są spowodowane upływającym czasem. Do takiego specjalisty trafiają też osoby młode, które straciły zęby w wyniku wypadków.
Stomatologia protetyczna to dziedzina zajmująca się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób narządu żucia oraz wad zgryzu. Przedmiotem jej działalności jest też bezzębie. Do podstawowych zadań protetyka jest uzupełnianie zniszczonych lub utraconych tkanek uzębienia. To specjalista posiadający szeroką wiedzę na temat wad zgryzu oraz chirurgi szczękowej. Nieobca jest mu też wiedza dermatologiczna oraz laryngologiczna.
Zlekceważenie braków w uzębieniu może nieść ze sobą szereg problemów ze zdrowiem. Takie zaniedbania prowadzą do niebezpiecznych zmian w jamie ustnej, mogą prowadzić na przykład do wysunięcia się zębów przeciwstawnych, w skrajnych przypadkach do zaniku kości. Przekłada się to na powstanie schorzeń stawów i pojawienia się kolejnych ubytków jamy ustnej.
Dentysta
Dziś praktycznie każdy korzysta z pomocy dentysty. Jednak niestety nie do końca wiadomo, gdzie można trafić na dobrego stomatologa. Najlepiej udać się do takiego, który jest z polecenia. Czasami też można się zdecydować na skorzystanie z pomocy jakiegoś, który oferuje usługi w ramach NFZ. Nie da się ukryć, iż dentysta to zawsze jeden z najczęściej odwiedzanych specjalistów - nawet w dobie kryzysu. Co zrobić jeśli bardzo boli nas ząb? Najlepiej od razu udaj się do specjalisty, który pomoże ci. Czasami wystarczy zwykłe borowanie zęba, niekiedy potrzebne będzie leczenie kanałowe, a innym razem niestety należałoby usunąć ząb. Wszystko zależy od tego w jakim stanie znajduje się bolący ząb. Możesz oczywiście również chodzić z bolącym zębem, jednak pamiętaj, iż to zawsze ma negatywne odbicie dla twojego organizmu. Zawsze stomatologia ma na celu pomaganie w leczeniu zębów, nie szkodzeniu. Niektórzy pacjenci niestety posiadają paniczny strach przed odbyciem nawet wizyty, na której jest planowane odbycie jedynie przeglądu. Kiedy przykładowo ząb się złamie, protetyka odegra tutaj bardzo duże znaczenie, ponieważ dzięki porcelanowej koronie lub licówce możliwym staje się odbudowanie korony zęba.