Kilka porad dla pacjentów stomatologicznych - Dla stomatologów

Stomatologia Zabrze

Do jamy zęba wnikają dwa rodzaje

Do jamy zęba wnikają dwa rodzaje włókien: włókna czuciowe z nerwu trójdzielnego, przewodzące czucie bólu, i współczulne ze zwoju szyjnego górnego, regulujące przepływ

Kilka porad dla pacjentów stomatologicznych - Dla stomatologów Stomatologia Zabrze
krwi w naczyniach miazgi.


Pochodzą z 2 i 3 gałęzi nerwu trójdzielnego czyli z nerwu szczękowego (V2) (dla szczęki) i od n. żuchwowego (V3) (dla żuchwy).


Nerw szczękowy oddaje gałąź (n. podoczodołowy), która przechodzi przez szczelinę oczodołową dolną, wewnątrz bruzdy podoczodołowej i przez kanał podoczodołowy, gdzie oddaje kolejno gałązki zębodołowe górne tylne, górne środkowe i górne przednie tworząc splot zębowy. Gałązki zębowe splotu zębowego kierują się ku otworom wierzchołkowym korzeni zębów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Zęby jakich jeszcze nie miałeś

Jeżeli jeszcze nie zastanawialiśmy się nad tym, w jakim stanie jest nasz organizm, to prawdopodobnie właśnie nadszedł ten czas, kiedy powinniśmy to zrobić. Dlaczego? A dlatego, że mało kto tak naprawdę o tym myśli, a przecież między innymi nasze zęby zasługują na to, by się nimi zająć, poświęcić im czas i sprawić, by w końcu wróciły do formy jak sprzed paru lat. Być może nasz stomatolog stwierdzi, że powinniśmy nosić na przykład aparat ortodontyczny? Nie ma chyba nic piękniejszego niż równe i białe zęby. Warto, naprawdę warto jest o nie zawalczyć i już dziś umówić się na wizytę u dentysty. W profesjonalnym gabinecie dowiemy się, co jeszcze powinniśmy zrobić, by nasz uśmiech był piękny i zdrowy.

Jeżeli jesteśmy ludźmi, którzy regularnie odwiedzają dentystę, to wspaniale! Możemy w takim razie cieszyć się, że należymy do wąskiego grona osób, które dbają o własne zdrowie i są świadome tego, że tylko w ten sposób można uniknąć bardzo wielu chorób. Jeżeli więc nie chcemy mieć problemów ze szkliwem czy dziąsłami, to na pewno winniśmy nadal kontynuować swoją przygodę ze stomatologią i nigdy nie czekać z pójściem do gabinetu dentystycznego na ostatni moment, kiedy ząb boli i będzie trzeba go wyrwać. Takie zabiegi są bolesne i kosztowne. Pamiętajmy zatem, że o wiele lepiej jest zapobiegać niż leczyć! To my sami możemy postarać się o to, by nasz uśmiech stał się naszą osobistą wizytówką piękna.


Rodzaje próchnicy


Próchnicę można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od miejsca występowania oraz przebiegu ? wyróżniamy:

1. Próchnicę kwitnącą ? szybko postępująca próchnica, obejmująca w krótkim czasie wiele zębów. W wielu przypadkach dotyczy powierzchni zębów wolnych od próchnicy. Można ją stwierdzić u osób ze zmniejszonym wydzielaniem śliny, bądź u młodych ludzi spożywających często kariogenne produkty.

2. Próchnicę wczesną ? pojawia się na zębach mlecznych w niedługim czasie od momentu ich wyrznięcia. Najczęściej dotyczy zębów siecznych szczęki, a następnie rozwija się dalej i atakuje kolejne grupy zębów. Powstaje na powierzchniach wargowych w okolicy szyjki zęba, czyli tuż przy dziąśle. Charakteryzuje się bardzo szybkim przebiegiem, w wyniku którego dochodzi do zniszczenia dużej powierzchni zębów w krótkim czasie.

3. Próchnicę butelkową ? jest jedną z odmian próchnicy wczesnej. Przyczyną jest przedłużone karmienie butelką dziecka, szczególnie jeśli są to pokarmy sztucznie dosładzane. Mają one zazwyczaj papkowatą konsystencję, co powoduje przyklejanie się resztek do słabo zmineralizowanych zębów w miejscu przylegania smoczka. W bardzo szybkim czasie powstają tam ubytki próchnicowe.

4. Próchnicę ostrą ? występuje gdy atak bakteryjny jest dominujący nad procesami obronnymi zęba. Najczęściej dotyka osoby młode, gdyż kanaliki zębinowe są u nich znacznie szersze niż u dorosłych, co sprzyja szybkiemu rozwojowi próchnicy. Przybiera ona wtedy kolor jasny i miękką, mazistą konsystencję.

5. Próchnicę przewlekłą ? występuje najczęściej u osób dorosłych i starszych. Jej postępowanie jest wolniejsze niż próchnicy ostrej, co związane jest z fizjologicznymi mechanizmami obronnymi, jak odkładanie się zębiny wtórnej obronnej. Kanaliki zębinowe z wiekiem stają się coraz węższe, co również zapobiega szybkiemu rozwojowi próchnicy. Przybiera ona ciemny kolor i dosyć twardą konsystencję.

6. Próchnicę wtórna ? powstaje wokół wcześniej założonego wypełnienia. Przyczyną mogą być błędy podczas opracowywania ubytku, jakość materiału do wypełnienia, brak szczelności brzeżnej wypełniania, bądź odłamanie jego brzegu.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w



© 2019 http://dla-stomatologow.darnatury.waw.pl/