Co i jak z tą protezą? - Dla stomatologów

protezy zębowe jastrzębie

Rodzaje specjalizacji stomatologicznych


Stomatologia, będąca obszerną dziedziną medycyny, dzieli się na poszczególne specjalności, w ramach których wykonuje się określone zabiegi i działania. W ramach stomatologii można wyróżnić aż dziewięć specjalno

Co i jak z tą protezą? - Dla stomatologów protezy zębowe jastrzębie
ści, chociażby takie, jak chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, czy ortodoncja. Innymi specjalizacjami, które wchodzą w skład stomatologii, są periodontologia, protetyka, stomatologia dziecięca, stomatologia zachowawcza. Można wyróżnić także specjalności z pogranicza innych nauk, takie jak zdrowie publiczne oraz epidemiologia. Gabinety stomatologiczne często oferują szeroki zakres usług zahaczający o różne specjalizacje, jak stomatologia zachowawcza, protetyka oraz chirurgia stomatologiczna. W ramach każdej ze specjalności wykonywane są określone zabiegi, na przykład leczenie kanałowe zębów, nazywane także leczeniem endodontycznym, należy do działu stomatologii zachowawczej. Wyrywanie zębów zaś zalicza się do specjalności zwanej chirurgią stomatologiczną, która pochodzi z dwóch dziedzin medycyny – stomatologii oraz chirurgii.


Protetyka jako specjalność stomatologiczna


Stomatologia jest jednym z działów medycyny, który dzieli się na różne specjalizacje, a jedną z nich jest protetyka stomatologiczna. Protetyka stomatologiczna jest działem, który jest poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzu oraz jamy ustnej po utracie zębów naturalnych lub ich masowym uszkodzeniu. Można wyróżnić wiele rodzajów protez, których zadaniem jest zastąpienie zębów naturalnych i przywrócenie odpowiednich warunków zgryzu. Same protezy można podzielić na stałe, których nie da się wyjąć z ust, oraz na ruchome, które można wyjmować. W skład usług protetycznych oferowanych przez gabinety stomatologiczne wchodzi także uzupełnianie uszkodzonego zęba, jak i odbudowa utraconych zębów. Gabinety stomatologiczne korzystają z różnych materiałów odbudowujących utracone lub uszkodzone zęby oraz przywracających właściwe funkcjonowanie zgryzu. Usługi protetyczne posiadają także cel estetyczny, który dla niektórych pacjentów jest równie ważny, z czego doskonale zdają sobie sprawę stomatologowie oferując estetyczne wykończenia protez.


Różnica między dentystą a stomatologiem


Czy istnieje jakaś wyraźna różnica między lekarzem dentystą a lekarzem stomatologiem? Bardzo często używa się tych nazw naprzemiennie, najczęściej mówimy o gabinetach stomatologicznych, ale idziemy już do dentysty. Nie ma jednak nic złego w używaniu nazw lekarz dentysta i lekarz stomatolog naprzemiennie, ponieważ od czasu wejścia Polski do UE tytuły te zostały ujednolicone i teraz po ukończeniu studiów otrzymuje się tytuł lekarza dentysty. Wcześniej jednak lekarz stomatolog posiadał większy zakres specjalizacji, ponieważ zajmował się również działaniami profilaktycznymi oraz leczeniem całej jamy ustnej. Słowo stomatolog pochodzi od greckiego słowa stoma, które oznacza usta oraz logia, czyli nauka. Dentysta natomiast swoją nazwę wywodzi z łaciny, w której dens oznacza ząb. Przed dołączeniem do UE i ujednoliceniem tytułów, stomatolog zajmował się także leczeniem jamy ustnej, natomiast dentysta był specjalistą od leczenia typowo zębów. Obecnie jednak tytuł lekarza stomatologa od lekarza dentysty różni się rokiem ukończenia studiów.



© 2019 http://dla-stomatologow.darnatury.waw.pl/